Powozy galowe i reprezentacyjne

Berlina

Berlina to powóz, który pod koniec XVII i od początku XVIII wieku zastąpił używaną od średniowiecza na dworach królewskich karetę.

Galowa lub półgalowa wersja Berliny charakteryzuje się po pierwsze czaprakiem, bardzo kosztownym elementem tapicerki, metalowymi elementami dekoracyjnymi wokół całego dachu (półgalowa), a w przypadku koronacyjnych powozów także koroną na całym dachu wraz z dodatkowym elementem dekoracyjnym na środku dachu (galowa). O ważności tego elementu może nas przekonać fakt, iż dla swojego ślubnego powozu król bawarski Ludwig II sam ten element zaprojektował. Jego powóz można oglądać w Marstall Nympfenburg w Monachium, mimo że do ślubu nigdy nie doszło.

powozy-galowe-i-reprezentacyjne

Berlina-Coupe

Berlina-Coupe to „ucięta” Berlina, czyli powóz z zamkniętym pudłem (kastą). Był to najbardziej popularny powóz używany w zimniejszych porach roku. Służył m.in. do wyjazdów do opery, co w XIX wieku było znacznie bardziej popularne niż obecnie. Tam toczyło się prawdziwe życie towarzyskie. Opera była okazją do zawierania nowych znajomości, czy prezentacji dorastających latorośli (szczególnie płci żeńskiej). Berlina-Coupe to również ulubiony powóz pań tzw. lekkich obyczajów, gdyż posiadał żaluzje uniemożliwiające ciekawskim zaglądanie do środka. Pojazdy te posiadały luksusową tapicerkę najczęściej wykonaną z adamaszku.

Dla uproszczenia nazwę z Berlina-Coupe skrócono do Coupe. Wersja dla dwóch osób zwana była w Anglii XIX wieku Brougham, a wyposażona w małą ławkę wewnątrz i półokrągły przód - Clarence. Wyróżniamy także Dormesse, czyli Coupe z możliwością podróżowania nocą w pozycji leżącej, z wnętrzem oświetlonym specjalną lampą umocowaną na tylnej ścianie powozu.

Jako producenta powozów galowych i reprezentacyjnych, priorytetem dla nas jest zadowolenie Klientów, dlatego oprócz gotowych pojazdów, oferujemy także możliwość wykonania powozów i bryczek na indywidualnie zamówienie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

5. Phaeton – Spacerowy powóz konny

Bardzo dobrym przykładem spacerowego powozu konnego może być phaeton, czyli 4-kołowy pojazd o niezwykle lekkiej konstrukcji ze składaną, skórzaną budą lub otwartym siedziskiem. Charakterystyczną cechą phaetonów były dość spore koła, cienkie resory i niewielkie pudło. Tak dobrane elementy sprawiały, że podczas jazdy tym spacerowym powozem konnym można było dość szybko rozwinąć sporą prędkość, co mogło wiązać się z niebezpieczeństwem.

Nazwa pojazdu nawiązuje do Faetona – syna mitycznego Heliosa, który prosił ojca o pozwolenie prowadzenia rydwanu przewożącego słońce po niebie. Niestety brak odpowiedzialności sprawił, skrzydlate rumaki poniosły Faetona i o mało nie doszło do tragedii.

Pierwsze spacerowe powozy konne tego typu pojawiły się pod koniec XVII wieku w Wielkiej Brytanii, natomiast w kolejnym stuleciu wzrosła jego popularność, i tak powstały phaetony pocztowe, specjalne modele przeznaczone do spacerów po parkach lub zaprzęgania kucy. Dzisiaj tego typu powozów używa się podczas zawodów sportowych.

6. Gala Coupe

7. Gala Coupe

8. Gala Berlina

10. Gala Berline