Break char-a-bancs

Break to bardzo szerokie pojęcie - od Skeleton Break, powozu do treningu młodych koni, po Kavalier Break, luksusowych powozów powożonych przez właściciela. Samo słowo znaczy: łamać opór młodego konia, dopiero co zajeżdżanego.

Spośród wielu powozów tego typu warto wymienić kilka, które mają bardzo charakterystyczną zabudowę. Zacznijmy od konstrukcji Breaków: mamy zarówno wersje z rozworą na kształt podwozia Mail Coach, jak i lżejsze powozy z eliptycznymi resorami i bez rozwory. Kasta umożliwia konstrukcję wielu ławek dla kilku czy nawet kilkunastu gości.

break-char-a-bancs

Zależnie od rodzaju tej zabudowy mamy następujące wesje Breaków: Skeleton Break, Char-a-bancs, Shooting Break, Built-up Break, Roofseat Break. Różnice zabudowy są niewielkie i często następują pomyłki w prawidłowym nazewnictwie. Przykładem może być Roofseat Break i Built-up Break. Jak sama nazwa wskazuje, w Roofseat Break wykorzystano dach części kasty, podwyższonej na środku, dla ulokowania dwóch paroosobowych siedzisk. W Built-up Breakach na kaście, której górny i dolny brzeg są równoległe, ulokowanych jest kilka ławek, każda dla 3 lub 4 osób, podobnych do tylnych ławek Road Coacha lub Park Drag.