Jak zdobyć powóz księżniczki?

Spis treści

Przejazd pięknym powozem był w dzieciństwie widokiem jedynie z bajek o księżniczkach. Zapamiętany na długo przez każdą kobietę, pozostał w głowie, jako trudne do spełnienia marzenie. Jak się okazuje piękne powozy i dorożki nie są jednak tylko domeną telewizji, ponieważ jako środek transportu istniały w rzeczywistości dawniej i istnieją również teraz.

Dziś w niektórych rejonach Polski widać przemierzające ulice bryczki konne, które pozwalają poczuć klimat XVIII wieku. Najczęściej są drewniane i szeroko stosowane na przykład w Zakopanem, gdzie służą turystom w dotarciu do Morskiego Oka. Dorożki to jednak atrakcja nie tylko w południowych krańcach naszego kraju. Marzenie z dzieciństwa o przejażdżce na ślub wyróżniającym się powozem można spełnić w każdym rejonie Polski, a to między innymi dzięki Wielkopolsce, w której znajduje się nasza odrestaurowująca lub tworząca zupełnie nowe powozy konne manufaktura.

Nowoczesne i odnowione powozy konne dostępne od zaraz

Wyobrażenie o zbudowanych z drewna, nieozdobionych i być może nie do końca urokliwych powozach konnych odchodzi już w zapomnienie. Wypożyczalnie bryczek i dorożek coraz bardziej wychodzą naprzeciw wymaganiom swoich klientów, którzy marzą o dotarciu na ważne wydarzenie w pięknie wyglądającym środku transportu. W tym celu właściciele tych obiektów oddają do renowacji przestarzałe już powozy konne, które w manufakturze odzyskują drugie życie i stają się spektakularnymi pojazdami.

W zakresie usług renowacyjnych znajdują się takie specjalizacje jak lakiernictwo, rzeźbiarstwo, tapicerstwo, a także pozłotnictwo i ślusarstwo. Techniki stosowane w tych działach pozwalają na stworzenie powozu z oryginalnymi malowidłami, złotymi zdobieniami, a także tapicerkami w różnym kolorze.

Jakie powozy konne oddaje się do renowacji?

Dla specjalistów zajmujących się renowacją nie ma rzeczy niemożliwych. Różnorodność technik renowacyjnych, a także duże doświadczenie i umiejętności pozwalają na odnowienie każdego i przestarzałego już powozu konnego.

Powozy galowe, którymi podróżowali królowie XVII wieku, Coach’e służące do przewozu poczty królewskiej, londyńskie Omnibusy, a także barokowe powozy koronacyjne to pojazdy konne, które dzięki renowacji wyglądają tak samo zjawiskowo jak w czasach, w których były używane. Co więcej – nie tylko wyglądają, ale również są dostępne dla każdego. Dojazd na imprezę okolicznościową tak wyróżniającym się powozem zachwyci nie tylko tych, którzy się w nim znajdą, ale także wszystkich gości.