Jak wytresować konia do chodzenia w zaprzęgu?

Spis treści

Zaprzęgi cieszą się dużym zainteresowaniem, w turystycznych miejscowościach często korzystają z nich turyści. Jest to także częsty wybór na wesela i różne przyjęcia okolicznościowe, kiedy chcemy sobie zapewnić naprawdę niezapomniane wejście! Jednak zanim koń stanie się integralną częścią zaprzęgu, musi zostać do tego wytresowany, jak to zrobić?

Tresura konia do pracy w zaprzęgu

Powozy konne są bardzo efektowne, w naszej ofercie znaleźć można powozy, które wyglądają jak prosto z bajki. Do takiego zaprzęgu potrzebny jest jednak dobrze wytresowany koń, który bez problemów pociągnie zaprzęg, będzie w nim prawidłowo chodzić i nie sprawi żadnych problemów. Młodość jest okresem, w którym konie szybko się uczą i bez problemów mogą zostać nauczone pracy w zaprzęgu. Nie oznacza to jednak, że nauka będzie bardzo szybka i łatwa – konie potrzebują uwagi i czasu, aby przyswoić nową wiedzę.

Jakie kroki należy podjąć, aby nauczyć konia pracy w zaprzęgu? Przede wszystkim musi być on od małego uczony pracy z ludźmi i mieć z nimi kontakt. Źrebięta nie mogą być ujeżdżane ani przeznaczane do ciężkiej pracy fizycznej, ale już na etapie wczesnej młodości można zapewnić im kontakt z człowiekiem, uczyć je zakładania kantara, chodzenia na lonży. W młodości na koniu przeprowadzać się też powinno różne zabiegi pielęgnacyjne, aby był zapoznany z dotykiem, słuchaniem prostych poleceń.

Nie wszystkie konie, które przeznaczone są do pracy w zaprzęgu, są też siodłane, ale z pewnością warto konia wystawiać na działanie różnych bodźców i pokazać mu, że dotyk paska czy liny na brzuchu, nogach czy plecach nie jest dla niego żadnym zagrożeniem. Kiedy koń już zna podstawy pracy z człowiekiem, należy go uczyć bezpiecznego reagowania na inne bodźce, takie jak hałas, foliowe reklamówki na ziemi, szczekanie psów czy przejeżdżające samochodu – czyli wszystko to, co koń może spotkać na swojej drodze. Szkolenie powinno być przeprowadzane stopniowo, podzielone na małe części, aby koń miał czas oswoić się z różnymi potencjalnie stresującymi dla niego sytuacjami!