Powozy galowe i reprezentacyjne

Berlina to powóz, który pod koniec XVII i od początku XVIII wieku zastąpił używaną od średniowiecza na dworach królewskich karetę. Z dwoma lub pięcioma oknami, początkowo z rozworą, a od drugiego ćwierćwiecza XIX wieku dzięki powszechnemu stosowaniu resorów eliptycznych już bez rozwory.

Galowa lub półgalowa wersja Berliny charakteryzuje się po pierwsze czaprakiem, bardzo kosztownym elementem tapicerki, metalowymi elementami dekoracyjnymi wokół całego dachu (półgalowa), a w przypadku koronacyjnych powozów koroną na całym dachu plus dodatkowym elementem dekoracyjnym na środku dachu (galowa). O ważności tego elementu może nas przekonać fakt, iż dla swojego ślubnego powozu król bawarski Ludwig II sam ten element zaprojektował. Powóz można oglądać w Marstall Nympfenburg w Monachium, mimo, że do ślubu nigdy nie doszło. W dość młodym wieku (41 lat) król popełnił samobójstwo, topiąc się w podmonachijskim jeziorze Starnberger See.

powozy galowe i reprezentacyjne

Berlina-Coupe to "ucięta" Berlina. Powóz z zamkniętym pudłem (kastą). Najbardziej popularny powóz używany w zimniejszych porach roku, z luksusową na ogół tapicerką wewnątrz. Służył do wyjazdów do opery, co w XIX wieku było znacznie bardziej popularne niż obecnie. Tam toczyło się prawdziwe życie towarzyskie, opera była okazją do zawierania nowych znajomości, prezentacji dorastających latorośli (szczególnie płci żeńskiej), najnowszych toalet itd. Dobrym tego przykładem są sceny z filmu Wajdy "Ziemia obiecana", pokazujące XIX-wieczną Łódź. Był to również ulubiony powóz pań tzw. lekkich obyczajów, m.in. dzięki żaluzjom uniemożliwiającym ciekawskim zaglądanie do środka. Częstym materiałem używanym do tapicerki był adamaszek. Dla uproszczenia nazwę z Berlina-Coupe skrócono do Coupe. Wersja dla dwóch osób zwana była w Anglii XIX wieku Brougham, a wyposażona w małą ławkę wewnątrz i półokrągły przód - Clarence.

Wyróżniamy także Dormesse, czyli Coupe z możliwością podróżowania nocą w pozycji leżącej, z wnętrzem oświetlonym specjalną lampą umocowaną na tylnej ścianie powozu.

5. Phaeton Spacerowy

6. Gala Coupe

7. Gala Coupe

8. Gala Berlina

10. Gala Berline