Pochodzenie bryczki konnej

Spis treści

Tam, gdzie były duże majątki ziemskie i siedziby szlacheckie tam musiała być bryczka. To typowy pojazd lekki o prostej i płaskiej skrzyni używany już od XVII wieku. Zmieniające się epoki i moda sprawiała, że bryczki występowały w niezliczonych odmianach zwłaszcza w drugiej połowie XIX wieku. Bryczka była podstawowym środkiem komunikacji na polskiej wsi, a także pojazdem podróżnym. Skonstruowane zostały w XVII wieku jako wynalazek rodzimy. Jak powstała bryczka i do czego służyła? 

Bryczka konna – konstrukcja

Bryczka konna była najpopularniejszym pojazdem osobowym wśród chłopów i uboższej szlachty. Jej podwozie składało się z dwóch osi, czterech kół, czterech resorów podłużnych, orczycy stałej, wpustu dyszlowego, dysza i obrotnicy. Poszczególne warsztaty rzemieślnicze w Polsce skonstruowały bryczki z różniących się od siebie budulców. Najstarsze konstrukcyjnie są bryczki wasągowe, następnie w związku z postępem technologicznym pojawiły się bryczki z dwoma, trzema i czterema resorami.

Obecne i dawne zastosowanie bryczek konnych

W obecnych czasach bryczki konne to dodatkowa atrakcja spotykana w niemal każdych większych miastach. Bryczki umożliwiają turystom odkrywanie historycznych miejsc w wyjątkowy sposób. To również popularna metoda transportu w agroturystyce, szczególnie w górach i na terenach wiejskich. 

W manufakturach powozów konnych możemy spotkać odrestaurowane bryczki, które posłużyć mogą do przewozu państwa młodych na uroczystość ślubną. Bryczki konne służą także jako pojazdy w wielu filmach kostiumowych, nawiązujących fabułą do XVIII, czy XIX wieku. W dawnych czasach bryczki konne wykorzystywano podczas krótkich podróży lub wyjazdów w interesach, ale przede wszystkim podczas ważnych uroczystości rodzinnych takich jak ślub czy chrzest. Gdy po zakończeniu I wojny światowej w krajach Europy Zachodniej zaniechano produkcji powozów, w Polsce nadal wytwarzano bryczki konne wymyślone przez polskiego instruktora. Do dzisiaj cieszą się niesłabnącą popularnością i są często wybieranym środkiem transportu wśród turystów.