Renowacja antycznych powozów – co najczęściej należy odnawiać?

Spis treści

Antyczne powozy nie są wyłącznie wyposażaniem muzealnym, lecz coraz częściej bywają wykorzystywane przy różnego rodzaju ceremoniach i uroczystościach, jak np. śluby, a także jako atrakcja turystyczna na rynkach staromiejskich i w miejscowościach wypoczynkowych. Co jakiś czas muszą one być poddawane przeglądom i renowacji z racji zużywania się niektórych elementów wyposażenia. Jakie elementy powozów najczęściej trzeba odnawiać?

Jakie elementy wyposażenia powozu najszybciej się zużywają?

Antyczne pojazdy konne skonstruowane są w większości z elementów drewnianych, które jak wiadomo podlegają wpływom czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i temperatura. Długotrwałe użytkowanie również ma wpływ na ich stan, w tym zwłaszcza na hamulce, jak również złocenia i tapicerkę. Dlatego też co jakiś czas należy sprawdzić, czy obicia siedzeń i wnętrz konkretnego powozu nie uległy uszkodzeniom czy przetarciom i w razie potrzeby zlecić tapicerowanie firmie zajmującej się renowacją powozów konnych. Ważne, aby zostało ono przeprowadzone z uwzględnieniem stylu charakterystycznego dla epoki, z której pochodzi powóz. Drewno wykorzystane do produkcji powozu także może ulec uszkodzeniom mechanicznym lub też uszkodzeniom powłoki lakierniczej, którą pokryty jest powóz. W takim wypadku należy ponownie polakierować powóz tak, aby nie było widać śladów po poprawkach. Dobra powłoka lakiernicza jest kluczowa, jeżeli chcemy zabezpieczyć drewno przed butwieniem. Niektóre powozy posiadają także złocenia, które także mogą ulec wytarciu, przez co powóz traci swój wyjątkowy charakter. Należy wówczas zlecić usługi pozłotnicze renomowanej firmie.

Komu można zlecić renowację powozów konnych?

Nasza firma od wielu już lat zajmuje się odnawianiem powozów konnych, w tym muzealnych oraz innych zabytkowych pojazdów. Posiadamy w tym zakresie długoletnie doświadczanie i dlatego zapewniamy najwyższą jakość wykonanych prac oraz wyczulenie na potrzeby i oczekiwania naszych klientów.