Jak wyposażone są powozy konne?

Spis treści

Choć w codziennym życiu korzystamy przede wszystkim z siły koni mechanicznych, a nie koni zaprzęgowych, to powozy konne nie zostały całkowicie zapomnianym środkiem lokomocji. Nadal używane są w różnych celach, stanowiąc nie tylko reprezentacyjny środek lokomocji, ale także ciekawą atrakcję turystyczną, eksponaty muzealne oraz umożliwiając odtworzenie historycznej scenerii na potrzeby produkcji filmowych. Przejażdżka powozem to coś więcej niż chwila rozrywki; to także powrót do przeszłości i możliwość zdobycia całkiem nowych doświadczeń. Wyjaśniamy, jak wyposażone są powozy konne.

Co warto wiedzieć na temat powozów konnych?

Powozy konne znane są od XIX wieku, kiedy to konie stały się podstawowym środkiem transportu. Jazda wierzchem była dość męcząca, dlatego zaczęto poszukiwać nowych sposobów podróżowania. Dążenie do znalezienia wygodnego sposobu pokonywania krótkich i długich dystansów dało początek pierwszym powozom konnym. Występowały one w wielu rodzajach, różniąc się nie tylko budową, ale także przeznaczeniem, wyposażeniem oraz komfortem podróżowania. Dziś powozy konne to przede wszystkim pojazdy reprezentacyjne, które cieszą oko i pozwalają odbyć wyjątkową podróż do czasów, w których na ulicach nie królowały dymiące i warczące samochody.

Co znajduje się na wyposażeniu powozu konnego?

Wyposażenie powozu konnego zależne jest od jego rodzaju. Powozy, które poruszają się po drogach publicznych oraz stają się uczestnikami ruchu np. na terenie starówek, muszą zostać wyposażone w odpowiednie światła, które zapewniają widoczność pojazdu po zmroku. Do niezbędnych elementów wyposażenia powozów zaliczamy także:

  • okucia,
  • dyszle,
  • hamulce,
  • koła,
  • błotniki.

Wnętrze powozów wyposażone jest w wygodne, pokryte tapicerką siedziska, których wygląd powinien współgrać ze stylem stosowanym w epoce, w której powstał dany powóz. Na wyposażenie powozów konnych składa się wiele różnych elementów, które możemy podzielić na:

  • elementy tworzące konstrukcję powozu,
  • elementy pozwalające na zaprzęgnięcie koni oraz umożliwiające sterowanie powozem,
  • elementy tworzące wnętrze powozu w zależności od jego rodzaju np. siedziska, zadaszenie,
  • elementy dekoracyjne zgodne z konkretną epoką.